"Google vertėjas" pagaliau prabilo romų
kalba

Prieš kelias savaites populiariausia pasaulyje automatinio vertimo paslauga „Google vertėjas“ išplėtė palaikomų kalbų sąrašą, kuriame nuo šiol yra ir romų kalba.

2024-07-07 | EDUARDAS BOGDANOVAS

Prieš kelias savaites populiariausia pasaulyje automatinio vertimo paslauga „Google vertėjas“ išplėtė palaikomų kalbų sąrašą, kuriame nuo šiol yra ir romų kalba. Pirmąsyk romų kalba yra įtraukiama į automatizuotą vertimų sistemą, žengiant svarbų žingsnį šios kalbos skaitmeninio išsaugojimo, unifikavimo ir plėtros srityje. Kalba, kuria kalba milijonai romų visame pasaulyje, dabar gali būti lengviau suprantama ir prieinama plačiajai visuomenei. Šis įtraukimas yra aktualus ne tik pasaulinei romų bendruomenei, bet ir visiems besidomintiems romų kultūra ir norintiems geriau pažinti bei suprasti romų kalbą.

 

Romų kalba, turinti daugybę skirtingų dialektų, kelia nemažai iššūkių kuriant tokio pobūdžio įrankius. Net Lietuvoje gyvenantys romai kalba keliais skirtingais dialektais, todėl universalios vertimo sistemos sukūrimas tampa itin sudėtingu procesu. Pasak bendrovės „Google“ atstovo Isaac Caswell[1], didžiausiu iššūkiu pasirodė romų kalbos dialektų įvairovė, kuomet nėra vienintelio „teisingo“ ar oficialaus kalbos varianto. Dabartinis formuojamas kalbos modelis yra paremtas  Pietryčių Europoje paplitusiu Vlax Romani dialektu, kadangi internete šiuo dialektu yra patalpinta daugiausia turinio. Tačiau į vertimo algoritmus pamažu įtraukiami ir žodžiai bei frazės iš kitų dialektų, paplitusių Vidurio, Rytų Europos ir Balkanų šalyse.

 

Nepaisant šių iššūkių, „Google“ dirbo kartu su romų bendruomenėmis, kad sukurtų kuo tikslesnį ir naudingesnį vertimo įrankį. Bendradarbiaujant su kalbos specialistais ir žmonėmis, kuriems ši kalba yra gimtoji, buvo sukurtas romų kalbos duomenų rinkinys, kuris bus naudojamas mašininio mokymosi modeliams tobulinti.

 

Romų kalbos pripažinimas ir įtraukimas į tokias populiarias platformas kaip „Google vertėjas“ yra svarbus žingsnis siekiant užtikrinti šios kalbos išlikimą ir plėtrą. Tai ne tik padeda išsaugoti bei plėtoti kalbą kaip kultūrinį paveldą, bet ir stiprina romų bendruomenių vienybę bei tautinio tapatumo jausmą. „Google vertėjas“, pradedamas naudoti romų kalbą, atveria naujas galimybes visiems kalbos vartotojams ir entuziastams, skatindamas tarpkultūrinį bendravimą bei supratimą.

 

„Google vertėjas“ romų kalba jau yra prieinamas visiems vartotojams, tad jo galimybes galite išbandyti jau šiandien!

 

Visos naujienos>>>


[1] Caswell Isaac / 110 new languages are coming to Google Translate / Google Blog / https://blog.google/intl/en-in/google-translate-new-languages-2024/