Rugsėjo 25–27 d. Strasbūre vyko seminaras „Romų jaunimo dalyvavimas: kas toliau“ skirtas aptarti Europos Tarybos Romų jaunimo veiksmų plano (2016–2019) rezultatus, kuriame dalyvavo Departamento ryšių su tautinėmis bendrijomis skyriaus vyr. specialistė Gražina Sluško. Seminaro metu buvo atidaryta 2017 m. parengta kilnojamoji paroda, skirta nacių okupacijos laikotarpiu nukentėjusių Lietuvos romų bendruomenės narių atminimui.
Išraiškingose prieškario nuotraukose užfiksuotas romų gyvenimas Lietuvoje iki 1940-ųjų metų: kelionės vežimais iš vienos vietos į kitą arba į miestelių aikštėse vystančius turgus, taboro įsikūrimas pamiškėse ar prie ežerų, palapinių statymas, būrimas kortomis, susibūrimai aplink laužą, kūdikio maitinimas, laidotuvės. Apie Antrąjį pasaulinį karą ir nacių vykdytą terorą liudija išlikę dokumentai ir artimųjų išsaugotos nuotraukos. Pastarosiose – sušaudyti Pravieniškių priverčiamojo darbo stovykloje ar priverstiniams darbams į Vokietijos ir Prancūzijos koncentracijos stovyklas išvežti romai.
Eksponuojami dokumentai ir nuotraukos gauti iš Lietuvos centrinio valstybės archyvo, Vytauto Didžiojo karo, Utenos kraštotyros, Kauno IX forto, Šiaulių „Aušros“ muziejų rinkinių ir privačių asmenų kolekcijų. Įvadinio teksto autorius – dr. Arūnas Bubnys.
Paroda veiks iki spalio 30 d.
© VšĮ Romų visuomenės centras